39 Saniyelik 3. Dünya Savaşı Riski

Moskova’daki Crocus City Hall isimli konser salonuna dün akşam gerçekleşen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 143’e yükseldi. 100’den fazla kişi ise yaralandı.

PUTIN: SALDIRI UKRAYNA İLE BAĞLANTILI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının Ukrayna ile bağlantılı olduğunu öne sürdü. Putin, “Kaçmaya çalıştılar, Ukrayna’ya doğru ilerliyorlardı. İlk bilgilere göre saldırganlara, Ukrayna tarafından sınırı geçmeleri için bir geçit hazırlandı.” dedi. Putin ayrıca, saldırının Nazilerin yaptığı katliamlara benzetti.

11 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Saldırıyla ilgili toplamda 11 şüphelinin yakalandığı belirtildi. Putin, saldırının arkasındaki tüm faillerin tespit edileceğini ve cezalandırılacağını da vurguladı.

UKRAYNA VE POLONYA’YA HAVA SALDIRISI

Rusya, Pazar günü erken saatlerde Ukrayna’ya yeni bir füze saldırısı başlattı ve füzelerden biri 39 saniye boyunca Polonya hava sahasına girdikten sonra NATO savaş uçakları konuşlandırıldı. Polonya’da ise savaş uçakları olası ihlalleri önlemek için alarm durumuna geçti.

NATO TOPLAKLARI TEHLİKE ALTINDA

Rusya’daki terör saldırısının ardından NATO topraklarına komşu Lviv şehrine yapılan saldırılar, bölgedeki gerilimi artırdı. Polonya’nın sınıra yakın bölgelerinde bulunan savaş uçakları alarm durumuna geçti. Görgü tanıkları, hava savunma sistemlerinin aktif hale getirilmesiyle birlikte çok sayıda füzenin havada önlendiğini belirtti.

IŞİD SALDIRIYI ÜSTLENDİ, RUSYA UKRAYNA’YI SUÇLUYOR

Terör örgütü IŞİD, konser salonuna düzenlenen saldırıyı üstlenmesine rağmen Rus yetkililer saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x